Chief & Council

Chief Xavier Thompson

Chief: 2007 - present

Portfolio: Governance

Background: Chief- 2007-2009, 2009-2011, 2011-2013, 2013 -2015, 2015- 2017

under Chief John Bouchard - 2005-2007

under Chief Raymond Goodchild - 2003 - 2005

under Chief Doug Moses - Councillor -2001-2003

Councillor: Vanessa Bouchard

Councillor: 2015- 2017

Portfolio: Public Works, Ontario Works, Recreation

 

Councillor: Frank Achneepineskum

Councillor: 2007- present

Portfolio: Economic Development

Background:

Under Chief Raymond Goodchild- Councillor 2003-2005 under Chief John Bouchard - 2005-2007

under Chief Xavier Thompson -2007-2009 2009-2011 2011-2013, 2013- 2015, 2015- 2017.

Councillor: Raymond Goodchild

Councillor: 2007- present

Portfolio - Public Works,

Background:

Chief - 2003-2005

under Chief Xavier Thompson - councillor 2007-2009, 2009-2011, 2011- 2013, 2013- 2015, 2015- 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 July 1885:

Chief Kabamigaea  Chakask

Councillor- Tom Eagle 

??? 1886:

Chief Antoine Taposh   Died 1888

(Sangutch)
Councillor- Tom  Eagle   Died 1887

???  1889

Chief Joseph Fisher

11 July 1892

Chief  Peter Eganagesis                  

 Kaugegaubow - Councillor    Deposed 1894

21 July 1894

Chief Keweanaway                    

   Died Dec. 1895

28 Dec. 1895  

Chief Joseph Lasage                            By-election

18 July 1898

Chief Joseph Fisher

22 July 1901

Chief Joseph Fisher

23 July 1904

Chief Joseph Fisher

?? July 1912

Chief Peter Negonegesic

12 July 1915

Chief Michael Friday           

Councillors- Louis Musquash
Paul Auger

No elections held between 1915 and 1926

July 1926

Chief Louis Musquash                                                                              
Councillors- Paul Auger
Emil Fisher

Jan. 1935

Chief   Paul Auger 

21 June 1940 

 Chief Paul Auger        Died 23 June 1948

Councillors- Dominic Francis
Joe Waboose   Died 1941 

24 Nov. 1941

Chief Louis Musquash

Nov. 1951

Chief Louis Musquash

Prior to 1967

Chief Lawrence Musquash  

  Died 18 Mar.1 970
Councillors- Mike Wanakamik

29 July 1970

Chief Gerald Bouchard     

Councillors- Simon Moses
Mike Wanakamik

11 Jan 1977

Chief Gerald Bouchard     

Councillors- Robert Thompson
Real Bouchard

01 Apr. 1983

Chief Michael Wanakamik           

Councillors- Carol Moses
Ken Goodchild

30 Mar. 1985

Chief Aime Bouchard            

Councillors- Claudette Goodchild
John Bouchard

No Election til 2001

2001 - 2003

Chief Doug Moses

Councillors; Claudette Goodchild

Darlene Morriseau

Xavier Thompson

2003 - 2005

Chief Raymond Goodchild

Councillors; Claudette Goodchild (resigned)

Frank Achneepineskum

Ida Wanakamik(resigned)

re-election for 2 councillors

Xavier Thompson

Rene Wanakamik

2005 - 2007

Chief John Bouchard

Councillors: Frank Achneepineskum

Rene Wanakamik

Xavier Thompson

2007 - 2009

Chief Xavier Thompson

Councilors: Frank Achneepineskum

Darlene Morriseau

Raymond Goodchild

2009 - 2011

Chief Xavier Thompson

Councilors: Frank Achneepineskum

Darlene Morriseau

Raymond Goodchild

2011 - 2013

Chief Xavier Thompson

Councilors: Frank Achneepineskum

Darlene Morriseau

Raymond Goodchild

2013 - present

Chief Xavier Thompson

Councilors; Frank Achneepineskum

Darlene Morriseau

Raymond Goodchild